Jeśli masz problem związany z kredytem, to napisz do nas. Postaramy się pomóc.

Najświeższa ankieta

Czy jesteś zadłużony?:

Budowa reaktora atomowego

Eurogospodarka

Bill Gates rozważa zainwestowanie prywatnych środków w reaktor nowej generacji, zwany TWR, zdolny pracować 100 lat bez uzupełniania paliwa. Budowy miałaby się podjąć finansowana przez twórcę Microsoftu amerykańska spółka joint-venture TerraPower.

Wejście TWR do użytku może zająć ponad dekadę, ale ze względu na niskie koszty operacyjne oczekuje się, że nowym reaktorem zainteresowane będą kraje rozwijające się. TWR ma być również bezpieczniejszy od tradycyjnych reaktorów.

Bill Gates, który ostatnio interesował się globalnym ociepleniem i innymi kwestiami związanymi z ekologią i klimatem, jest inicjatorem współpracy między Toshibą a firmą TerraPower, której jest de facto właścicielem.

źródło: Eurogospodarka 4/2010

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Mogą zainteresować Cię także...

  • GE Hitachi Nuclear Energy kontynuuje przygotowania do złożenia oferty na budowę reaktora ESBWR w Finlandii. GEH, wiodący producent reaktorów wodno-wrzących (BWR) podpisał porozumienie ze Space Systems Finland, fińską spółką z branży inżynierii oprogramowania. Model reaktora ESBWR zaprezentowany został w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Helsinkach (na zdjęciu).

  • Port Lotniczy Lublin SA otrzymał ostateczną decyzję środowiskową w sprawie budowy lotniska w Świdniku. Może się ona zacząć jeszcze w tym roku.

  • Specjaliści branży energetycznej przestrzegają, że już w latach 2013-2014 możemy się spodziewać pierwszych niedoborów mocy, które od roku 2017 wyniosą co najmniej 15 proc. Tymczasem zapotrzebowanie gospodarki na energię elektryczną wzrośnie w 2030 r. do 200 TWh, co jeszcze bardziej te niedobory pogłębi.